
This is a placeholder text
Group text
by beetree on 18 August 2016 - 18:08
I just got sent the upcoming HS School lunch menu and pricing list.
Board of Education - Approved for 2016-2017 - Cafeteria Prices
Breakfast-
Basic Breakfast – (cereal bar) - $2.00
Breakfast Sandwich (larger portion) - $2.75
Specialty Bar (omelets, pancakes, waffles) - $3.25
Smoothies - $2.25 (small), $3.25 (large)
Lunch-
Basic Lunch (entrée, two sides and milk) - $3.25
Special Offerings: Grill, Pizza, and Creation Station - $5.00
Boars Head Deli sandwiches, ½ sandwich and soup or salad - $5.50
Salad Bar - $0.43 per ounce
Sushi - $6.99
Also, attached is the new Free and Reduced Lunch application.
SUSHI? ...almost $7! Was that Michele Obama's idea? LOL
When I was in HS, I ate tuna salad on a hardroll everyday, sometimes I now wonder about having ingested too much mercury! I am sure it wasn't albacore. I think it cost 60¢. Same as a gallon of gas and pack of smokes!
Now the kids are vaping in the bathrooms!
Times sure have changed!

by Mindhunt on 19 August 2016 - 10:08
Thank goodness they are trying to get in healthy meals. The high school meals I grew up with like you Beetree where atrocious health wise. Charging that much is ridiculous. Most families will not be able to afford it. Now school lunches from other countries are so much healthier.
by beetree on 19 August 2016 - 15:08
How do you know other countries lunches are healthier?

by GSD Admin on 19 August 2016 - 15:08
by beetree on 19 August 2016 - 16:08
SMH at Sushi, too. Kids do seem to like it, though. My own included. My youngest really complained about the awful lunches being served last year. I guess somebody decided it is better to spend more on something the kids will actually eat, instead of spending less just to feed the garbage pail.

by GSD Admin on 19 August 2016 - 16:08
by Noitsyou on 19 August 2016 - 17:08
My daughter has always brought a lunch from home. It's less costly and better quality. When I was in HS I would sneak out and walk home to eat lunch. This was before schools had to be locked up like fortresses.
Those prices look expensive for poorer people but I wonder what those food services charge per meal for kids who get free lunches. I wouldn't be surprised if it's basically the same amount. And they are serving a bunch of canned and frozen junk.
by beetree on 19 August 2016 - 17:08
Hartford? No thank you. You move to Hartford if you like it so much. I've lived in this same cow town for almost 25 years. I don't see me leaving any time soon.
I made lunches from home when the kids were younger. Since I don't get up at the crack of dawn with them so as to make the 6:30 am bus pickup, and they don't want to make their own lunches, that in itself is their choice.
There is still the time honored act of lunch trading that goes on. Turns out a good friend who follows Hindu eating traditions, often was quite ameliorated with their agreed arrangements.
We have our own rats in Suburbia. People don't want to talk about it, but the wood rats have become a problem with all the suburban sprawl building that displaces them.
When I was in HS, (upperclassman) we used to get in our cars and drive down Whalley Ave. to New Haven and go to McDonalds or BK for lunch and a smoke.
I always thought we were about the same age, GSDAdmin. I must be older than you, after all, if your HS lunch was 90¢. Especially since everything costs more in NE. But, I am sure you do know who said, "Exit, stage left (or right)!

by GSD Admin on 19 August 2016 - 18:08

by Mindhunt on 19 August 2016 - 18:08
Beetree, I have relatives in other countries and their children go to school, I have friends from other countries and they remember their school lunches and are appalled at what their children are getting for school lunches here.
Contact information Disclaimer Privacy Statement Copyright Information Terms of Service Cookie policy ↑ Back to top