
This is a placeholder text
Group text

by FlashBang on 07 April 2011 - 16:04
In regards to pricing, $0.99/lbs (USD?) for chicken quarters is entirely too expensive. If you contacted a processor, and he's giving you these prices, he's ripping you off. We pay $0.24/lbs for chicken quarters from a local processor. He raises the animals himself on his farm (no hormones - free-range,) slaughters, packages, and sells from his farm/butcher shop (yes, he is licensed and such with the state, etc.)

by Ruger1 on 07 April 2011 - 16:04
FlashBang........Thanks for the reply to my question...I was thinking it was a steal..lol..I will do more checking around....: )
As far as the beef mixture I have not had one reply ...???....I only wanted to to use it as a top dressing...Not the whole meal...

by Slamdunc on 07 April 2011 - 19:04
Deanna,
I pay around .60 cents per lb for chicken quarters. You beef mixture seems to be a little high in fat which is why it is cheap. I do buy liver and heart and mix it in with my dogs food, but is a small percentage. I add chop meat, chicken leg quarters, whole fat yogurt and cottage cheese. I vary the organ meat and add it a few times per week. I add raw green tripe and whole raw eggs with the shell 2 - 3 times a week. I vary my meat sources with beef, chicken and venison.
There are some excellent sources of prepared raw diets such as Oma's Pride and K-9 Kraving. These are complete and make feeding raw very easy. If you have any questions PM me and I will help you out.
Jim
I pay around .60 cents per lb for chicken quarters. You beef mixture seems to be a little high in fat which is why it is cheap. I do buy liver and heart and mix it in with my dogs food, but is a small percentage. I add chop meat, chicken leg quarters, whole fat yogurt and cottage cheese. I vary the organ meat and add it a few times per week. I add raw green tripe and whole raw eggs with the shell 2 - 3 times a week. I vary my meat sources with beef, chicken and venison.
There are some excellent sources of prepared raw diets such as Oma's Pride and K-9 Kraving. These are complete and make feeding raw very easy. If you have any questions PM me and I will help you out.
Jim

by Slamdunc on 07 April 2011 - 20:04
Flashbang,
.24 cents a lb is a great price. Where are you located?
Jim
.24 cents a lb is a great price. Where are you located?
Jim

by Ruger1 on 08 April 2011 - 00:04
Jim..
Thanks for responding in regards to the ground beef mixture. I thought the fat seemed a little high too. I will be passing on the beef mixture....
I am making a slow transition, but I am convinced that I need to make a change...: )
I will most likely be PMing you with some type of question....lol...: )
Thanks...: )
Contact information Disclaimer Privacy Statement Copyright Information Terms of Service Cookie policy ↑ Back to top