
This is a placeholder text
Group text

by GSDPACK on 15 June 2011 - 18:06
So the question is.
For those who buy, how much do you guys pay for a pound. Those who make it themselves, I know the cost of chicken or turkey or organs or whatever. The question is how much per pound do you pay to feed your dog. And what is the percentage and the whole cost of feeding your dog per month. Please include the weight of the dog.
Lets say....:
84 pound dog, medium activity level, 3.50 per pound.. 1.7 pounds a day, cost per month is about: 178 bucks.
This is my research. If somebody doesnt feel comfortable talking about it, Please PM me. I am using this for my own benefit. And possible theses.. for school!
Thank you bunch.
by LynOD on 15 June 2011 - 19:06
Lyn

by mollyandjack on 15 June 2011 - 19:06
And that's not even factoring in that I no longer have to take my GSD to the vet every month for chronic diarrhea...

by GSDPACK on 15 June 2011 - 20:06
What I am trying to find is a cost of The whole deal: go to the store, buy finished product in a package and feed it to dogs.
You are nifty and you can figure it out. Some people are better off purchasing prepared dog food for the sake of comfort and knowing somebody did the nutritional calculations for them.
Thank you for your effort. I appreciate it.
P

by Slamdunc on 15 June 2011 - 21:06
My male weighs about 80 - 82 lbs, very acitve and eats on average 2 1/2 to 3 lbs per day in the summer. He is lean and muscular. I feed chicken quarters, chop meat, organ meat, and tripe for the bulk of his meals. I also ad yogurt and whole raw eggs a couple of times a week. It costs about $3 per day to feed him. My 12 year old female is not very active anymore and eats about 1 1/4 to 1 1/2 lbs per day and weighs 65 lbs. Costs about $1.50 per day to feed her the same diet. $90 per month for the male and $45 per month for the female. No vet visits and no vet bills, except for some shots and check ups.
The cost for my daily diet is a little more than a $1 per pound. The bulk of the diet are the chicken quarters and I pay .64 cents per lb for them. The most expensive portion is the liver and heart that I add, but it is in smaller quantites. I can buy tripe for $1 per lb and add 3 or 4 ounces with each meal. Hope that helps.
Jim

by Ace952 on 15 June 2011 - 21:06
Jim,
what is a typical meal for your dogs?
What type of chopped meat do you feed?

by Slamdunc on 15 June 2011 - 21:06
That is a typical meal for my dogs. Hamburger is "chop meat." I add pureed vegetables occasionally.

by mollyandjack on 15 June 2011 - 21:06

by GSDPACK on 15 June 2011 - 22:06
Thanks everybody!!!!!!
you can include veggies if you are also veggie meat feeders.
by LynOD on 15 June 2011 - 22:06
Lyn
Contact information Disclaimer Privacy Statement Copyright Information Terms of Service Cookie policy ↑ Back to top